Meie veebisait ei toeta Internet Explorer 11 veebilehitsejat. Palun kasutage uuemat veebibrauserit: Ghrome, Safari, Opera, Firefox.

MUUDATUSED LAMPIDE MAAILMAS

Paljusid tavalampe enam turule ei tooda, kuna need tarbivad liiga palju energiat. See põhineb 2019/2020/EL ja 2019/2015/EL määrustel. Alates 1. septembrist 2023 lõpetatakse enamiku praegu veel lubatud halogeenlampide tootmine.

Luminofoorlampidele hakkab kehtima ka elavhõbeda piiramise regulatsioon – täpsemalt EL direktiiv teatud ohtlike ainete kasutamise piiramise kohta elektri- ja elektroonikaseadmetes (RoHS). Alates 25. veebruarist 2023 mõjutavad esmalt ilma liiteseadiseta kompaktluminofoorlambid. Alates 25. augustist 2023 on keelatud ka T8 ja T5 lambid.

Lampe, mida järkjärguline kasutuselt kõrvaldamine juba mõjutab, Euroopas enam turule ei tooda (ei toodeta Euroopa Liidus ega tarnita Euroopa Liitu) alates vastavalt määratud kuupäevast. Sellegipoolest jätkub varude müük ja kasutada võib ka juba ostetud lampe.

MILLISEID LAMPE SEE MÕJUTAB?

ERANDID JA ERIJUHUD - MILLISED LAMBID JÄÄVAD?

  • Lineaarsed võrgupingehalogeenlambid (R7s ≤ 2700 lm)

Paljusid spetsiaallampe ja erirakenduste valgusallikaid regulatsioon ei mõjuta üldse või siis osaliselt. Nende hulka kuuluvad avarii- ja signaalvalgustuse ning elektrooniliste näidikute valgusallikad, värvilised lambid, taime- ja putukalambid, lava- ja stuudiolambid ning ahjude valgusallikad.

Olulised erandid on:

  • Lambid alla 60 lm või üle 82 000 lm
  • Kitsa valgusvihuga valgusallikad (< 10 kraadi)
  • Infrapuna valgusallikad (välja arvatud R7 olemasolevates pikkustes)
  • UV-lambid (> 2mW/klm)
  • Erirakendused nt. ahjudele (300 kraadi) või signalisatsioonile

KÕRGSURVELAHENDUSLAMBID

Kõrgsurvelahenduslambid on kas kõrgsurve elavhõbelambid, metallhalogeniidlambid või kõrgsurve naatriumlambid.

  • Kõrgsurve elavhõbelampe pole madala värviedastuse tõttu (värviedastusindeks ≤ 70) siseruumides kasutatud juba aastaid. Alates 2015. aastast ei ole nende turustamine Euroopas enam lubatud (vt allolevat tabelit).
  • Need on peaaegu täielikult asendatud võimsamate elavhõbehalogeniidlampidega. Neid kasutatakse peamiselt saalivalgustuse, välisvalgustuse ja tänavavalgustuse jaoks.
    Energiatõhususe ja kasutusea osas kehtivad rangemad miinimumväärtused alates 13. aprillist 2017. Samuti määrati lahenduslampide liiteseadistele kõrgemad efektiivsuspiirid.
  • Kõrgsurve naatriumlampe iseloomustab väga kõrge valgustõhusus. Neid kasutatakse enamasti välisvalgustuses ja kõrgetes saalides, kus nende madal värviedastus on talutav. RoHSi
    kohaselt osa võimsusi alates 24. veebruarist 2023 enam turule ei tooda, kui need ületavad teatud elavhõbedasisaldust. Nende hulka kuuluvad võimsused 250 ja 400 W.

MEIE POOLT ESINDATAVAD KAUBAMÄRGID